Od časa do časa – v resnici vse pogosteje – se tudi v našem okolju razvname razprava, ki tako ali drugače v središče postavlja živali, pravzaprav naš odnos do njih. Nekateri bodo ob tem najprej pomislili na kočevske medvede, drugi na afero zavetišča za pse Milene Močivnik ali na poboj mačk, ki so ga izvedli srednješolci, drugi spet na občasna razvnemanja strasti glede nošenja krzna, na množične »evtanazije« živali zaradi nevarnosti ptičje gripe in bolezni »norih krav« ali na najbolj svežo afero napadalnih psov. Takih posameznih vprašanj in dogodkov, ko živali postanejo novica dneva, bi lahko naštevali še veliko. Toda ali niso ti »posamezni primeri«, ki vznemirjajo javnost, simptom veliko širšega in bolj temeljnega vprašanja, ki skoraj vedno ostane nepostavljeno in nemišljeno, celo zavestno odrinjeno na stran, morda zato, ker vzbuja globoko nelagodje, namreč vprašanja, ali imamo do živali dolžnosti, ki presegajo – vselej zelo ohlapno dojeto – prepoved okrutnega ravnanja z njimi?
Forum bo v sredo, 12. aprila 2006, ob 19. uri v Štihovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani.
S prispevki bodo sodelovali:
- Paola Cavalieri – avtorica knjige Živalsko vprašanje in urednica revije Etica & Animali,
- Alojz Ihan – imunolog, profesor na Medicinski fakulteti v Ljubljani,
- Friderik Klampfer – filozof, avtor spremnega besedila v knjigi Živalsko vprašanje, profesor na Pedagoški fakulteti v Mariboru.
Tokratni Forum Založbe Krtina je namenjen prav temu razmisleku. Povod zanj je izid slovenskega prevoda knjige Živalsko vprašanje Paole Cavalieri (Založba Krtina, april 2006), ki kot prva monografija o tem vprašanju v slovenskem jeziku zapolnjuje veliko vrzel v slovenski knjižni ponudbi v primerjavi s tujo.
Naj za zaključek tega povabila navedemo enega od osrednjih pojmov v knjigi, ki se mu tudi forum ne bo mogel izogniti: specizem. Neologizem, skovan iz latinske besede species (vrsta), označuje pripisovanje moralnega statusa posameznim bitjem na podlagi njihove pripadnosti biološki vrsti. Avtorica ga – skupaj z mnogimi drugi pisci, ki se ukvarjajo s tem vprašanjem – postavlja ob bok rasizmu in seksizmu kot neupravičeno obliko diskriminacije. Po tej interpretaciji je humanizem oblika specizma in kot tak moralno nesprejemljiv, podobno kot sta to rasizem in seksizem. Ali je to res, bomo skušali dognati v odprti razpravi, v kateri boste k besedi povabljeni tudi obiskovalci.
Gostja Paola Cavalieri bo imela še 2 predavanji:
- v četrtek, 13. aprila, ob 11.00 uri na Pedagoški fakulteti v Mariboru
- in zaključno predavanje v okviru 9. letnika Delavsko-punkerske univerze, prav tako v četrtek, 13. aprila ob 18.00 uri, v Klubu Gromka na Metelkovi v Ljubljani.