Oznaka: Univerza v Ljubljani
Josip Plemelj (1873-1967)
Življenjska in znanstvena pot prvega rektorja ljubljanske univerze in enega najpomembnejših slovenskih matematikov.
Izgnana v klet s pogledom na smetnjake
Belgijska revija Apache je v dosjeju "Stekleni strop univerze" objavila več zgodb znanstvenic, ki se soočajo z nasiljem na podlagi spola in diskriminacijo.
Algoritem v glavi
Obnašamo se, kot da se kot ljudje nismo sposobni odgovorno odločati drugače, kot da sledimo zelo preprostim algoritmom.
Postopek zaposlitve na ameriški univerzi
Ker se na Univerzi v Ljubljani še vedno zaposluje zelo po domače, objavljam podroben postopek zaposlitve novega profesorja oziroma profesorice na eni izmed ameriških univerz. Poslal mi ga je kolega, ki je takšen postopek dejansko vodil kot predsednik komisije za novo zaposlitev.
Gregor Majdič je izvoljen za novega rektorja Univerze v Ljubljani
Njegova zmaga je velik dosežek! Ne samo zanj, ki je pripravil dober program in ga zavzeto zagovarjal, ampak tudi za vse, ki s(m)o že dlje časa prepričani, da potrebuje naš akademski prostor resno nadgradnjo.
Odgovori kandidatov za rektorja UL
Ustvarjalci Kvarkadabre smo pripravili nekaj vprašanj, ki smo jih zastavili kandidatoma za rektorja Univerze v Ljubljani. Objavljamo odgovore Gregorja Majdiča in Igorja Papiča.
Vprašanja kandidatoma za rektorja Univerze v Ljubljani
Ustvarjalci Kvarkadabre smo pripravili nekaj vprašanj, ki smo jih zastavili kandidatoma za rektorja Univerze v Ljubljani Gregorju Majdiču in Igorju Papiču. Njune odgovore pričakujemo do konca tedna.
Vodenje univerz v ZDA in v Sloveniji
Zelo kratka primerjava organiziranosti in načina izbiranja vodstva.
Ob volitvah rektorja Univerze v Ljubljani
Pri volitvah rektorja UL ne gre le za soočenje programov, ki so jih kandidati predstavljali na soočenjih, ampak tudi za spopad dokaj raznolikih interesov, ki v resnici nimajo kaj dosti skupnega z znanostjo in univerzitetnim poučevanjem.
Pred volitvami rektorja na UL : besedne akrobacije brez pričakovanih zavez
Z analizo kandidatov za rektorja Univerze v Ljubljani z vidika spolnega nadlegovanja želimo prispevati k vzpostavitvi varnega študijskega in delovnega okolja, mogoče pa komu olajšamo tudi odločitev pri oddaji glasovnice.
Kako smo obnemeli
Kako bomo od študentov pričakovali kritično mišljenje in avtonomnost, če smo v kritičnih trenutkih kot ustanova in njeni posamezniki izbrali pot molka in udobja?
Rektorske volitve na UL – čas, da se izrečemo o spolnem...
Vse študentke in študente spodbujamo, da natančno preberejo programe vseh kandidatov, se udeležijo javnih debat s kandidati in na koncu sprejmejo odločitev, ki bo prispevala k spremembi tako njihovega položaja, kot položaja naslednjih generacij.
Dejavniki akademske nekulture
Tako kot pri družinskem nasilju tudi dejavniki akademske nekulture pri izpostavljenih osebah slej kot prej spodkopljejo samozavest ter občutek integritete in avtonomije; osebe pasivizirajo in pahnejo v priučeno nemoč, zaradi katere iz situacije težko odidejo oz. se ji postavijo po robu.
Programi kandidatov za rektorja UNI-LJ
Objavljamo povezave ne programe kandidatov za rektorja Univerze v Ljubljani v pdf obliki, na predstavitvene spletne strani in video predstavitve tistih, ki jih imajo.
Problem navideznega feminizma
Ob 8. marcu je morda pravi trenutek, da opozorimo še na t.i. "purplewashing" ali navidezno ustvarjanje javnega vtisa, da organizacija učinkovito naslavlja probleme žensk.
Zakaj akademska skupnost molči?
Komisija že vrsto let opozarja na sistemske ovire pri uveljavljanju načela enakosti spolov in vpeljavi etičnih standardov, predlaga rešitve, ki pa se žal zelo počasi, prepočasi ali pa sploh ne implementirajo. Tako da komisijo čaka še veliko dela.
Imunski sistem znanosti
Besedilo uvodne predstavitve na posvetu Etika v znanosti: O čem in zakaj akademska skupnost molči, ki je v organizaciji Komisije za enake možnosti na področju znanosti potekal 4. 3. 2021.
Spolno nadlegovanje
"V preteklih letih se je na nas obrnilo kar nekaj študentk, ki so doživljale spolno nadlegovanje. Opisovale so različne dogodke, ko so jih profesorji spraševali po spolnih izkušnjah, jim razlagali o svojih spolnih fantazijah, strmeli v njihove prsi, komentirali njihovo telo, se jih neprimerno dotikali, predlagali opravljanje izpitov na kavi ali celo doma, ponujali masaže, pošiljali neprimerna sporočila. Nekateri so jih nagovarjali tudi k spolnim odnosom."
Pomen integritete v znanosti
Od kolegov slovenskih znanstvenikov in znanstvenic dobivam vedno pogosteje “prijazna” opozorila, da sicer dobro in zanimivo pišem o znanosti, a da moji zapisi in komentarji o težavah in nepravilnostih, s katerimi se srečuje naša raziskovalna sfera, niso primerni.
Spolno nadlegovanje na univerzi
Spolnega nadlegovanja na univerzah se moramo lotili sistemsko. Enako velja tudi za druge oblike kršitev pravil in vrednot znanosti, ki jih v našem znanstveno-akademskem prostoru ni malo.