Barbara Rajgelj je včeraj na svojem blogu predstavila zelo zanimivo idejo, da bi parlamentarni tv program preoblikovali v razvojnega:
Predlagam, da se tretji program preoblikuje iz parlamentarnega v razvojni program: v prostor za pogovore o znanosti, družbenih alternativah, družbenih manjšinah, podjetništvu, okoljskih nevarnostih, razlagah pravnih pravil in sistema itd.
Mislim, da ga ni junaka, ki tega odličnega predloga ne bi takoj podprl. Upam vsaj, da je tako.
Za začetek bi bilo verjetno najbolj enostavno, če bi pri novem razvojnem programu povzeli kar koncept, ki ga je nekoč gojil portal vest.si. Se pravi preprosto (brez stočlanske ekipe lučkarjev, tonskih mojstrov in šoferjev) snemanje zanimivih dogodkov in njihova predstavitev na tv in na spremljajoči spletni strani. Pokrivali bi seveda vse: od motivacijskih treningov Opusa Dei do predavanj Delavsko-pankerske univerze, od delavnic za mlade podjetnike do pesniških večerov ob vinu in siru. Cilj programa bi bil na začetku zgolj posneti in predstaviti čim več dogajanja v državi in po možnosti tudi v okolici. Se pravi v trajnejšo obliko spraviti čim več idej, ki že krožijo.
Predlagam, da v komentarjih zberemo čim več idej, kaj vse bi se dalo izvesti v okviru takšnega programa. Seveda ob zavedanju, da bo imel gotovo zelo majhen proračun. Močno upam, da bo pobuda že del jesenskih varčevalno-razvojnih ukrepov!
Ena boljši idej v zadnjem času. Program si predstavljam kot miselno alternativo parlamentu in kot valilnico idej.
Gospa Baraba čestitam.Upam da uspe.
PS. vest mi je bila od začetka super portal na koncu pa so se preveč vpletli v politiko.
Jaz pa mislim, da potrebujemo oboje!
Sej mislim, da so na rtv-ju hoteli ustanovit nek izobraževalni program, ki bi bi bil tudi povezan z našim šolstvom, se pravi, da bi lahko učenci tam tudi dobili še dodatna učna gradiva. Sam očitno ni dovolj denarja. Se pa spomnim, da sem kot mulc prebiral revijo Mladi vedež iz dedkovo knjižnice. Izhajala je tam nekje v 60 in me je uvedla v svet znanosti. Če bi danes izdajali tako kvalitetno revijo in jo zastonj razdeljevali med osnovnošolce dijake in študente, morda še skupaj z National Gographicom, bi verjetno naredili več za popularizacijo znanosti kot s čimerkoli drugim.
Se strinjam, da bi 3. program moral prerasti v splošen informativno-izobraževalni kanal. Čeravno že sedaj dela s precej nizkim proračunom, kvalitetna izobraževalna oddaja pa že nekaj stane. Stroške se sicer da zmanjšati z direktnimi posnetki (če se ne motim, že obstaja neka taka oddaja z naslovom "brez reza"), ampak je vprašanje, če bi gledanost res upravičevala TV prenos.
Pri spodaj navedenih primerih (Opus Dei in delavsko-punkerska univerza) pa resnici na ljubo ne vidim ravno povezave z razvojem Slovenije, verjetno pa tudi ne kakšnega pretiranega interesa gledalcev. Naj sami dajo na YouTube, če jim je kaj do tega.