V nedeljo zvečer je bil na RTV SLO intervju z zelo zanimivim gostom Klemenom Jakličem, ki trenutno predava na Harvardu, a se z družino zelo želi vrniti v Slovenijo. Tule se ne bom spuščal v katastrofalno vodenje pogovora (samo en odlomek za pokušino: “In koliko vas torej pride šolnina?” “Jaz imam že dva doktorata, šolnine mi ni potrebno več plačati.” in še mnogo podobnih cvetk), ampak v žalostno dejstvo, da nekdo, ki uspe priti do pozicije “teaching fellow at Harvard University” (v resnici ne vem, kakšno težo ima to v akademskem svetu prava), ne more dobiti službe v Sloveniji. (Za tiste ki morda ne veste, Harvard je na samem vrhu pravkar objavljene lestvice svetovnih univerz: Academic Ranking of World Universities – 2012 – Shanghai Ranking)
Velik in še povsem neizkoriščen kapital Slovenije je prav kakovost okolja in življenja pri nas. Ljudje se tu dobro počutijo in verjamem, da bi marsikdo preselil sem svojo raziskovalno skupino, če bi imel le ustrezno infrastrukturo. To bi morali bolj izkoristiti in zgraditi na eni strani “Silicijevo dolino na sončni strani Alp”, ki bi vabila tako ljudi s inovativno-podjetniškimi kot tudi drugimi bolj znanstveno-razvojnimi idejami in pa spremljajoči mednarodni inštitut oziroma angleško govorečo vrhunsko podiplomsko univerzo, ki bi postala intelektualno središče regije. Mogoče kar po zgledu IST Austria.
Katastrofa od intervijuja….kot da bil eden od njiju na močnih zdravilih in to zagotovo ne Jaklič.
komentiram tvoje mnenje glede večerne oddaje gospoda Čolnika. način s katerim je vodil pogovor ni bil nič sporen, g. Čolnik je eden redkih ki je znal in zna predstaviti delo gosta, vedno ima zanimive izbire. je pa res da je že malo v letih in upam da se zavedaš da starostne težave lahko doletijo vsakogar. (videti je da je to opazil gost sam, vsaj po njegovih nasmeških ob resda malce nerodno postavljneih vprašanjih)
Ojojoj, pa kaj je bilo s Čolnikom v tem intervijuju? Drugače se je pa resno za zamisliti glede tega, da se takšen strokovnjak že 10 let ne more vrniti v domovino. On pa verjetno še kopica ostalih.
No, ja, pri nas se vlade pač menjavajo in nimamo kontinuitete misli. In projekt, o katerem govoriš, bi rabil veliko denarja in bi trajal več kot en mandat. Jasno, da nihče tega noče začeti. Ker vsi hočejo pobrati vse zasluge (in denar).Pa še nekaj je. Ta mladi pravnik bi seveda hotel visoko državno plačo. Zakaj recimo je kdo "med nami" ne zasluži? Ker bi nas morala plačevati država, ta pa špara, a ne? In špara na vse enako. Ali pač? Mi je pa zanimivo, da ne dobi službe doma. Ker precej tvita pri SDS. To bi takoj moral dobiti službo.… Beri dalje »
Ddr. Jaklič je sodeloval že v oddaji Pogledi Slovenije v mesecu decembru 2011 http://tvslo.si/#ava2.123361500;;
ZdravaPamet, a ker ima pozitivno stališče do svobode govora, je pa že prosds in se njim prodaja ali kaj? Pač vsak se ne strinja z levičarsko cenzuro pri nas.
Nisem tako mislil, Anonimni. Bral sem njegov Twitter in sem opazil, da je v navezi z SDS. To je vse. Potem sem se pa vprašal, kako je možno, da mu še niso zrihtali službe. A je to nespodobno vprašanje? V resnici mi dol visi, za katero stranko navija. Mladi Jaklič je primeren samo za zelo zahtevno in odgovorno delo. To je pa v državni službi. Razen če se želi ukvarjati z znanstvenim delom na univerzi, to je zame čisto drugi problem. Trg nekako ne išče takih ljudi, a ni to zanimivo. Zdaj pa obrni kolesa še ti. Kakšne možnosti ima… Beri dalje »
In mimogrede, jaz se strinjam z njegovimi pogledi na svobodo govora.
Samo jaz nisem objektiven, ker sem sledilec Christopherja Hitchensa.
(ZdravaPamet)
Kako je možno, da mu še niso zrihtal službe? Mogoče je pa preveč pošten, da bi izkoriščal veze in poznanstva?
Saj mu ne bi bilo treba vedeti, da so mu zrihtali službe. Pač bi jo dobil, a ne?
(ZdravaPamet)
Anonimni, desničarska trobila pa so seveda na veliko citirala njegovo stališče:
"Primer zoper Janeza Janšo na podlagi javnosti znanega obtožnega predloga pravno nikoli ni obstajal."
Sklepe glede pripadnosti določenim političnim opcijam prepuščam ostalim.
Zanimivo bi bilo vedeti, kake politične opcije je večina naših emigrantov. Sploh glede na to, da večina odhaja v "desne" države (US, CA, AU, DE, UK, …).
Takoj, ko bi prodali takoimenovani "neizkoriščeni kapital" "uspešnežem", bi kakovost življenja padla, in če tako razmišlja vrhunski intelektualec, se bojim, da bomo kmalu bolj podobni Iraku.
Agata
Agata, zakaj misliš, da bi zaradi postavitve dobrega mednarodnega inštituta padla kakovost življenja? Tega res ne razumem? Lahko prosim pojasniš, kar si napisala? A Irak je znan po preveč inštitutih?
Hudič je v podrobnostih, torej denarju. Ali bi se ustanovitev takega super-inštituta financirala iz iste vreče kot se financirajo obstoječe raziskovalne in visokošolske ustanove?Gotovo bi takšno idejo marsikdo pozdravil kot šok terapijo za naše inštitute in univerze. Sam bi bil proti takemu eksperimentu, ki bi (zagotovo) pomenil dodatno razgradnjo obstoječe znanosti in vis. šolstva s številnimi neznanimi negativnimi učinki, od šolnin naprej, da bi (morda) prinesel dobrobiti "silicijeve doline" in super-inštituta. In to v tem trenutku (ki se bo verjetno razvlekel v leta), ko so zaradi varčevanja te inštitucije še posebej ranljive.Če bi po drugi strani obstajala ideja, kako super-inštitut… Beri dalje »
Glede financiranja se strinjam, da to ne bi smelo še dodatno zmanjšati že tako zmanjšanih sredstev za obstoječe univerze in inštitute. Verjetno pa bi se hitro lahko našla kakšna evropska sredstva, kot se je recimo našlo 700.000 eur (če sem prav obveščen) za tisto butasto reklamno akcijo "Jejmo ribe!" Sicer bi lahko bila vstopnica v ta inštitut, da s sabo prineseš tuje financiranje, recimo ERC grant. Škoda, da pred leti niso denarja za centre odličnosti porabili raje za ustanovitev enega takega res dobrega inštituta. Tako pa se je tisti denar razfrčkal na sto koncev, ostalo pa no bo nič trajnega.… Beri dalje »
http://www.mihamazzini.com/slonadom/dom50.htm
Jaz pa ne verjamem, da je problem dr. Klemena Jakliča v 50.000 eur za njegovo plačo. Njegov problem je superiornost, politična pristranost in prepričanje v to, da mu nekaj pripada. To je razvidno iz tega intervjuja, še bolj pa iz Pogledov Slovenije. Za njegovo zaposlitev v Sloveniji je treba ustanoviti nov inštitut, da bo sploh lahko deloval v Sloveniji. In prej ali slej se bo to zagotovo zgodilo. In verjetno je tudi prav tako. Je pa to vdor ameriške doktrine free speech in dodatnega poglabljanja terena za desničarski populizem, ki ga formalno pravniško razumevanje demokracije prinaša. Jaz sicer navijam za… Beri dalje »
Bolj se ne bi mogel strinjati. Je pa prav zabavno brati biografski članek o njem na angleški Wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Klemen_Jaklic
Tole me še posebej zabava:
"In 2005 Klemen Jaklic published the first translation of the United States constitution in Slovenian language."
Hmm po zgledu IST…?Mi nekako že imamo ogromen inštitut (v primerjavi z IST), ki se imenjue IJS. Tisto, kar verjetno predlagaš so veliko višji standardi pri iskanju kadrov. Recimo, da akademska pot nebi več potekala le v eno smer (asistent-docent-profesor), kjer je napredovanje bolj vprašanje časa, amapak bi imeli na vseh mestih stroge mednarodne razpise. Zelo zanimiv predlog, ampak ne vem, če je to sploh smisel našega IJS-ja. Se mi zdi, da je njegov cilj poleg visoke kvalitete (ne manjka vrhunskih objav) tudi neka širina (pokriva mnoga področja in zaposljuje ogromno ljudi). Si enostavno ne predstavljam, da bi kdorkoli želel… Beri dalje »
Marsikdo dela tudi za ZN,pa pri nas ne dobi službe, če nima ViP (veze in poznanstva).
Na kakovost življenja nikoli ne bi smeli gledati kot na še "neizkoriščen kapital." Takšna miselnost naš planet (in naše medsebojne odnose) spreminja v sfaltirano in betonsko puščavo. Kot pravi hrvaška pesem-najlepše stvari v življenju so džabe in naj tako tudi ostane.
Agata
Agata, če prav razumem, te moti predvsem uporaba besede kapital in ne dejanska vsebina povedanega. Isto se da brez težav povedati tudi brez tega termina.
Se moramo pa zavedati, da je kvaliteta življenja močno odvisna tudi od kakovosti javnih storitev (zdravstvo, šolstvo, infrastruktura, transport…), ki niso naravna danost.
Jaz sem mnenja, da bi pač Univerzi in inštitutom, ki jih že imamo, morali dati več namenskega denarja. Bolje kot pa iz nič delati inštitute. Z nami Slovenci je tako, da radi govorimo proti Univerzi, kako je slaba, kako se ne dobi tam dela, kako imajo "ta stari" monopol. Ampak po drugi strani pa so isti ljudje navezani na njo, ker imajo na njej precej svobode dela glede na razmere v državi kot celoti. Zame osebno je FMF slaba fakulteta s polovico obupnih predavateljev (nisem čisto prepričan, da so s strokovnega stališča kaj boljši). Ampak še vedno… če ji daš… Beri dalje »
Absolutni minimum, da se na Univerzi začne kaj premikati, je vzpostavitev dejansko odprtih kadrovskih razpisov: Kvarkadabra blog: Končno bolj odprti razpisi na naših univerzah?
1. Povprečno trajanje javnega razpisa na http://www.uni-lj.si/aktualno_na_univerzi/prosta_delovna__mesta.aspxje 8 dni!!!! Kaj koristi "kvazi odprtost" razpisov, če pa so večinoma mesta vnaprej podeljena. Največ razpisov na omenjeni strani traja 5 dni, kaj nam lahko to pove? Povprečno trajanje razpisa na http://inspirehep.net/collection/Jobsje 40 dni. Zakaj ima uni-lj 5x krajše razpise? 2. Uvesti neke vrste tenure sistem kot TUMhttp://www.zeit.de/2012/33/Professoren-Leistung-Gehalt Z poudarkom na stavku:"Was […] auch bedeutet, dass jeder neu berufene »Assistant Professor« wegen mangelnder Leistung rausfliegen kann. Nach maximal sechs Jahren steht der entscheidende Sprung an: Wird die »Tenure Evaluation« erfolgreich bestanden, steigen die Kandidaten zum »Associate Professor« auf und bekommen einen unbefristeten Vertrag.… Beri dalje »
Ne vem, ce se lahko iz statistike trajanja razpisov kaj naucimo. Veliko razpisov je namrec formalnost (recimo, prekategorizacija, ko se gre na "enoletno izpopolnjevanje", ali pa zacasne zaposlitve ljudi na projektih, razpis je v tem primeru res le izpopolnjevanje formalnostim). Bolj pomembna je kultura – ali se res po celem svetu isce najboljse ljudi? In tu se po mojem zatika…
Izbira besed ni nedolžna zadeva, to bi filozof že lahko vedel.
Agata
to, da dokažem, da nisem robor je vedo bolj naporno, se splo ne vidijo fajn črke…
Za vprasati se je, kaj bi imela UL od njega? Potem pa sistem popraviti tako, da bi bili ljudje zainteresirani imeti cim boljse ljudi za sodelavce. Sedaj vsekakor temu ni tako. Slovenski denar je tako ali tako ze porazdeljen po podrocjih – tu je potem boljse imeti cim slabse tekmece za ta denar.
Obratno je pri evropskih sredstvih – tu je boljse imeti cim boljse sodelavce, ki prinesejo cim vec denarja, so uspesni na razpisih, ali pri prepricevanju bogatih sponzorjev. Je torej odgovor v cim manjsih sredstvih na ARRS? Verjetno ne. Lahko pa bi odlocanje povsem spremenili…
Kdor ne uspe ali ne želi takemu kot je ddr. Jaklič urediti ustreznega vodstvenega dela doma, pa naj bo to univerza, vlada, ali država, ni vreden mojega zaupanja kot državljana. Take univerze, vlade, in če hočete tudi države, ne rabimo saj uporablja denar nas državljanov za svoje sebične namene.
Zanimivo je, da se kljub vecim univerzam v Sloveniji (torej "konkurenca" in "trg") za take ljudi se vedno ne tepejo. Vprasanje je zakaj, ne? Trenutno seveda "zaradi krize". A drugace?
Po drugi strani pa tudi ni res, da zanimanja za uspesne Slovence iz tujine ni zanimanja. Prof. Jure Leskovec je vec kot ocitno vpet v ocenjevanja v Sloveniji, prav tako ocitno vsaj novinarji spremljajo akademsko kariero Prof. Seljaka…
Ti si pa hecen. Jakliča bi poslal na eno od teh gnilih kvazi univerz, ki jih ni niti na shanghajski lestvici in ki niti ljubljanski (torej 500-ti) ne morejo konkurirati. Obcutek pa imas prefinjen 😉
Tukaj ne gre, da bi ga kdorkoli kam posiljal. Vprasanje je, zakaj se nihce v Sloveniji zanj (in njemu podobne) ne tepe. Sam poucujem v ZDA, in sicer ne na Ivy League univerzi, a vseeno skusamo dobiti najboljse ljudi (veliko ljudi zaposlimo direktno s Harvarda, etc). Nacin, kako priti med prvih 500 je tudi ta, da se nanovaci Jaklica in njemu podobne, pac z obljubami o i) vecji placi ii) o pomoci pri postavitvi skupine, denarni ali drugacni, iii) z vizijo o razvoju. Da bi se posebej za Jaklica odpiral insistut pa je seveda vec kot smesno. Zakaj ne spremeniti… Beri dalje »
Zelo enostavno – zato ker bi veliko ljudi, ki niso v zivljenju nic naredili (v 25 ali 30 letih spacali skupaj 5 clankov v kaksni Slovenski, Srbski ali Hrvaski kvaziznanstveni reviji), hodijo v sluzbo od 7.30 do 14.30 in za to dobijo vsaj polno placo, veliko pa celo 150 % placo, v taksnem primeru ostali brez sluzb. TO pa vendar ne gre…
Bravo! Super ideja! Ukinitev vseh skupin in odpustitev znanstvenikov, ki ne "prinašajo" denarja. Bravo! Denar, denar, denar, denar, denar…
Zadnjemu anonimnemu pa bi samo svetoval previdnost pri posploševanju. Čisto lahko si zamislim takega človeka, ki v tistih petih člankih postavi teorijo relativnosti, teorijo gravitacije, teorijo fotoelektričnega pojava, teorijo Brownovega gibanja in model kristala. Pa niti beliča ni prinesel v državno blagajno. Odpustitev, torej!!!!
(ZdravaPamet)
Nisem govoril o prinasanju denarja. Sam delam na univerzi, sem bil nekaj let v tujini, sem po mednarodnih merilih se kar uspesen tako da ne govorim na pamet ampak iz izkusenj. Ce bi dobro prebral moj komentar nisem govoril o taksnih petih clankih kot jih ti omenjas, ampak o clankih, ki ne prinasajo nicesar v zakladnico znanja ampak so povsem sami sebi namen oziroma temu, da je avtor s taksnimi kvazi znanstvenimi objavami do il profesorski naziv. Lahko si zatiskas oci in mislis, da govorim na pamet ali iz fovsije, vendar zal zelo dobro poznam vsaj 4 slovenske fakultete in… Beri dalje »
🙂 Zebljico na glavico. Poka.
Sem surfal kakšni 10 minut in mi nikakor ne uspe najti prav ničesar, kar bi govorilo o strokovnosti Klemna Jakliča. Ne Harvardu ni na seznamu predavateljev (Faculty), ampak na seznamu pridruženega osebja ("Affiliates"). Google Scholar ne najde ničesar razen njegovih dveh disertacij. Na Googlu ni nobenih njegovih predavanj, publikacij. Ničesar! Ne rečem da tip ni strokovnjak, ampak sledu o njem na internetu ni.
Tudi sam sem na UL imel predavatelja, ki je doktoriral na najbolj znani inženirski univerzi na svetu, pa je bil popolnoma zanič.