Na YouTube kanalu The Point so imeli pred nekaj dnevi debato o ameriški politiki in ateizmu, ki je bila kar zanimiva. Nisem recimo vedel, da se med ameriškimi fundamentalisti širi miselnost, po kateri so podnebne spremembe nekaj dobrega, saj so znak prihajajočega konca sveta, ko jih bo Bog vzel k sebi v nebesa. Menda je tako razmišljal tudi okoljski minister pod Reaganom.
Cara Santa Maria (Senior Science Correspondent, Huffingtonpost.com) leads this week’s panel on ‘The Point’ to discuss these issues and more with Michael Shermer (Publisher – Skeptic Magazine), Sean Carroll (Theoretical Physicist – Caltech), and Edward Falzon (author of ‘Being Gay Is Disgusting’). Special thanks to James Randi (Founder: James Randi Educational Foundation), Paul Zachary “PZ” Myers (Blogger: Pharyngula.org – Professor U Of MN-Morris), and AJ Johnson (Development Director for ‘American Atheists’) for sending in their points.
Podnebne spremembe so si izmislili; če že so, jih ne povzroča človek; sploh pa so podnebne spremembe dobra stvar, saj bomo lahko gojili banane na Bledu. Ta lončkarska logika (http://en.wikipedia.org/wiki/Kettle_logic) je tudi pri nas kar pogosta.
Ti fundamentalisti dejansko verjamejo, da se bodo z zlatimi kočijami odpeljali v nebo še za časa svojega življenja. Pri nas pa gre bolj za logiko, ki jo je povzel Upton Sinclair, ko je rekel, da »je težko doseči, da bi človek razumel neko stvar, če je njegova plača odvisna od tega, da je ne razume«.
Tudi dobršen del nekritične ameriške podpore Izraelu izvira iz istega verskega fundamentalizma: nastanek in obstoj Izraela je nujni pogoj za Armagedon in drugi Kristusov prihod.
" Vdrugi polovici trinajstega predkršč. stoletja se je čez stari svet zgrnila vrsta naravnih katastrof, kot jih odtlej niso več zabeležili. Začelo se je s tem, da je gladina talne vode padla do sedem metrov, da so studenci presahnili, reke so se posušile, na močvirjih pa je prenehala sleherna rast.Pred tem sušnim razdobjem je vladalo večtisočletno najugodnejše podnebje z milimi zimami in dolgimi poletji. Seveda so občasno tudi takrat nastopala dolga obdobja suše..Na splošno pa je bilo nekako od leta 5000 pr. n. št. v Evropi vendar najbrž topleje kot kdaj koli prej ali pozneje v zadnjih dvanajst tisoč letih.… Beri dalje »
Seveda se je podnebje prek geološke, pa tudi že človeške zgodovine močno spreminjalo. Vendar to dejstvo ni v nasprotju s teorijo človeško povzročenih podnebnih sprememb v sedanjosti. Prav nasprotno. Rekonstrukcija preteklih podnebnih razmer (paleoklimatologija) je eden izmed glavnih podpornih stebrov odkritja o vzrokih današnjih podnebnih sprememb. Morda poznaš najbolj znan primer, graf sprememb temperatur v zadnjem tisočletju klimatologa M. Manna, t.i. graf hokejske palice (gl. povezavo na strani Meteorološkega društva. Dolgo časa je bila Mannova "hokejska palica" prva izbira napadov podnebnih skeptikov oziroma zanikovalcev na podnebno znanost. Zato je bilo Mannnov paleoklimatsko raziskovanje podvrženo preverjanju vseh mogočih znanstvenih (in tudi… Beri dalje »
Se strinjam s komentarjem. Problem vidim v tem, ker se je odnos med človekom in naravo zreduciral na "podnebne spremembe". Zakaj- ker je to tako velik problem, da je jasno da se ga bo reševalo v nedogled, in s tem je okoljsko gibanje izgubilo svoj subverzivni naboj. Ali drugače- podnebne spremembe so postale izkoriščani kapital.
Agata