Vas zanima poklicna kariera v institucijah EU? Potem si, kot pravijo v samem razpisu, dajte vse možnosti za uspeh. Poleg dobrodušne hudomušnosti pa od mene le še želja, da bi se vam v tem primeru uspelo prebiti med izbrance tega prostranega trga delovne sile…
Hm – ne vem, ce so institucije Evropske unije ravno " prostran trg " delovne sile (morda v primerjavi s slovenskim trgom delovne sile ze) ?
Vse institucije skupaj zaposlujejo slabih 30.000 oseb, od katerih najvecji delez odpade na prevajalce in tolmace.
Je pa pri zaposlovanju v institucijah EU – kljub dolgim izbirnim postopkom – nedvomno vsaj ena svetla tocka: zaposlovanje poteka na podlagi odprtih periodicnih javnih razpisov – v primerjavi s SLO javno upravo, kjer je zaposlovanje netransparentno in ze leta poslusamo fraze o " prepovedi zaposlovanja " in hkrati vsi vemo za vrsto izjem.
Hvala za komentar! Število zaposlenih v vseh institucijah je sicer občutno večje kot 30.000, a še vedno ne veliko več kot v mestni upravi Dunaja ali Pariza, tako da imate v tem pogledu, ki sicer ni bil moja poanta, prav. S "prostranim trgom" sem sam – očitno malo okorno – meril na to, da ni več* nacionalnih kvot, tako da za razliko od prvih let po zadnjih pristopih, kjer so imeli kandidati iz novih držav članic vsaj veliko prednost pri izbiri, zdaj vsaj po formalni plati enakovredno tekmujejo kandidati iz vseh 27 držav 500-milijonske EU, se pravi je konkurenca spet… Beri dalje »
Matej, vsaka mednarodna organizacija (npr. tudi NATO, OECD, Svetovna banka, Zdruzeni narodi, Svet Evrope) mora v svojo kadrovsko (Human Resources) politiko na nek nacin vgraditi mehanizme, ki pomagajo zagotavljati neko ravnotezje nacionalne sestave zaposlenih gledano v celoti, kakor tudi v razlicnih kategorijah hierarhicne lestvice. V EU institucijah, kjer poteka zaposlovanje (ce izvzamemo osebje na pogodbah – Contractual Staff) preko odprtih javnih razpisov, katerih rezultat je lista primernih kandidatov, ki potem lahko zaprosijo za sluzbo (tudi je vsi ne dobijo – iz razlicnih razlogov). Seveda je v obdobjih prikljucitve novih drzav (zlasti v primeru velike siritve 1. maja 2004 za 10… Beri dalje »
Anonimni (ali anonimna), hvala za komentar. Seveda se z njim v celoti strinjam, a se bojim, da je, kolikor je mišljen kot (rahlo razočarani) odziv na moje besede, ali celo kot popravek zapisanega, zgrešil poanto. Nikakor nisem mislil – in tudi nikjer ne zapisal – tega, da bi v času po pristopu lahko evropske službe dobili tudi nesposobni uradniki iz novih držav članic. Če kaj, sam obžalujem dejstvo, da "nam" je v Bruselj in druge evropske konce pobegnilo veliko talentiranih (predvsem mladih) strokovnjakov, ki bi jih sam raje imel doma. Poanta ni v zahtevani ravni kandidatov, ampak v tem, koliko… Beri dalje »