Oznaka: Slovenija
Ilustracije gliv za knjigo Kranjska flora
Dolgo ni bilo znano, da je Scopoli glive, ki jih je opisal, opremil z ilustracijami.
Mirjana Ule o diskriminaciji v slovenski znanosti
Kratek odlomek iz analize stanja v slovenski znanosti, ki govori o vzrokih diskriminacije v slovenskem znanstveno-akademskem okolju.
Josip Plemelj (1873-1967)
Življenjska in znanstvena pot prvega rektorja ljubljanske univerze in enega najpomembnejših slovenskih matematikov.
Izgnana v klet s pogledom na smetnjake
Belgijska revija Apache je v dosjeju "Stekleni strop univerze" objavila več zgodb znanstvenic, ki se soočajo z nasiljem na podlagi spola in diskriminacijo.
Evrobarometer o znanosti
Rezultati evropske raziskave javnega mnenja na temo "Znanje in odnos evropskih državljanov do znanosti in tehnologije" za Slovenijo niso vzpodbudni.
Nagnjenost k teorijam zarote
Med sedemnajstimi evropskimi državami, ki so sodelovale v raziskavi, je Slovenija skupaj s Hrvaško in Portugalsko bolj nagnjena k teorijam zarote od evropskega povprečja.
Vizija razvoja po katastrofi
Po ekstremnih vremenskih razmerah, neurjih, toči in poplavah, ki so prizadele Slovenijo, je seveda treba hitro ukrepati in pomagati ljudem. A prav tako kot hitro, bo treba ukrepati tudi pametno, strateško in predvsem z uvidom v prihodnost.
Rosalind Franklin pod Vršičem
Obraz Ajdovske deklice je točno nad glavo Rosalind Franklin, fotografijo pa je najverjetneje posnel Dušan Hadži sredi maja leta 1952.
Krhka normalnost
Naš svet je bistveno bolj krhek, minljiv in negotov, kot smo bili še nedavno prepričani.
Odziv na trditve dr. Rafaela Mihaliča glede podnebnih sprememb
V dogovoru z Univerzo v Ljubljani objavljamo odziv dr. Žige Zaplotnika, dr. Tomaža Zwittra, dr. Matjaža Ličerja, dr. Gregorja Skoka in dr. Tjaše Pogačar na trditve prof. dr. Rafaela Mihaliča glede podnebnih sprememb.
Protest znanstvene skupnosti ob razpisu za direktorja ARRS
Slovenske raziskovalke in raziskovalci imamo dovolj sprejemanja pomembnih odločitev, ki ne temeljijo na argumentirani in odprti javni razpravi.
Poziv k ukrepanju glede stanja na ARRS
Razmere na agenciji so kritične, saj informacijski mrk omogoča nenadzorovano porabo in zlorabo sredstev za znanost.
Kako izboljšati vrednotenje raziskovalnega dela?
Da bi bila znanost pravičnejša in da bi spodbujali uporabo praks, ki so za družbo najbolj koristne, bi bilo treba te postopke v kratkem izboljšati, ostalim že dostopnim metrikam pa dati večjo veljavo.
Kako uspešne države premagujejo krize
Podobno kot se mora večina ljudi kdaj v življenju spopasti z resno krizo, se je prisiljena s hudimi težavami spopasti tudi marsikatera država. Vendar vsi pristopi k reševanju kriz niso enako učinkoviti.
Jožef Stefan
Otrok nepismenih staršev s Koroške, ki je postal vodilni znanstvenik avstrijskega cesarstva in edini Slovenec, po katerem se imenuje fizikalni zakon.
Moja dežela je moj planet
Podobno kot smo bili v preteklih desetletjih soglasni, da moramo svojo zakonodajo prilagoditi evropski, se moramo sedaj poenotiti, da se je treba prilagoditi na novo drugačno podnebje in začeti blažiti vzroke, ki povzročajo težave.
Geografija cepljenja
Zakaj takšne razlike v odnosu do epidemije med evropskimi državami, ki se po vrednotah prebivalcev ne razlikujejo prav dosti?