Skupina podiplomskih študentov in profesorjev s štirih Turških univerz je kot kaže poskrbela za največjo plagiatorsko afero, kar jih je do sedaj poznala teoretična fizika. V zadnjih nekaj letih je skupina 15 raziskovalcev z Middle Eastern Technical University v Ankari, Dicle University v Diyarbakirju, University of Mersin v Icelu in z Onsekiz Mart University v Cnakkale v bazo prednatisov člankov Arxiv naložilo skoraj 70 člankov, ki so jih sedaj administratorji odstranili iz baze zaradi plagiatorstva.
Baza Arxiv je zelo priljubljeno zbirališče prednatisov člankov, kamor raziskovalci pošljejo svoje članke še preden so natisnjeni v recenzirani reviji. Arxiv namreč ne recenzira člankov, odgovornost o razvrščanju plevela od žita je na bralcih, celoten sistem pa omogoča hitrejšo komunikacijo med znanstveniki. Plagiatorstvo tako niti ne bi bilo tako zelo boleče, če kar cel kup neoriginalnih člankov turških znanstvenikov ne bi objavili tudi v vrsti revij, v katerih članke pred objavo recenzirajo. Najbolj znana med revijami, ki se jim je zgodila ta nerodnost, je JHEP, ki ima v visokoenergijski fiziki najvišji “impact factor”. Med revijami, ki so natisnile plagiate pa najdemo tudi hrvaško Fiziko (1 članek), European Physics Journal (1 članek), General Relativity and Gravitation (2 članka), Acta Physica Slovaca (2 članka), Journal of Mathematical Physics (1 članek) in tako naprej. Vsega skupaj je Turkom uspelo objaviti kar 35 plagiatov v recenziranih revijah!
Glavni promotor gibanja je bil očitno Mustafa Salti, podiplomski študent na METU, ki je soavtor 40 plagiatov. Pri njem se je tudi začel odvijati klobčič, saj se je novembra 2006 pri ustnem izpitu za njegov doktorat izkazalo, da ima težave celo pri zelo osnovnih konceptih gravitacije, ki bi jih lahko razumel marsikateri srednješolec. To je bilo v več kot očitnem nasprotju z impresivno bibliografijo, ki si jo je Salti nabral v nekaj letih študija s publiciranjem ravno na področju raziskav gravitacije. Kot rečeno pa Salti v svojih podvigih ni bil sam. Poleg sošolca z METU, čigar ime najdemo na 29 publikacijah, je tu še kopica študentov z ostalih treh univerz, pa tudi izredni ter redni profesorji so svoje ime pritisnili na kar nekaj plagiatov. Prav neverjetno je, da med plagiatorji najdemo celo dekana na Mart University …
In kako pogosto je plagiatorstvo sicer med znanstveno literaturo? Obširna avtomatizirana raziskava 280 tisoč člankov v bazi Arxiv iz lanskega leta je pokazala, da je okoli 0.2% poslanih člankov plagiatov. Z večino tovrstnih poskusov administratorji Arxiva opravijo potihoma, a tokratna afera je bila preobširna za ravnanje v rokavicah. No, po drugi strani Mustafa Salti skupaj s kolegi napoveduje tožbo proti administratorjem Arxiva, češ da so jih obdolžili po krivem. Bomo videli – težko si je namreč predstavljati, da lahko nekdo pomotoma besedo za besedo skopira dele člankov nekoga drugega …
Jure Zupan
Zapis na Ars technica
Spisek člankov in plagiatorjev na Arxiv
Zapis o umiku članka na JHEP
Spisek plagiatov, ki so prestali proces recenziranja
Geoff Brumfiel, Turkish physicists face accusations of plagiarism, Nature 449, 8, 2007
Jim Giles, Preprint analysis quantifies scientific plagiarism, Nature 444, 524, 2006