Domov OZNAKE Astronomija

Oznaka: astronomija

Kozmična zapuščina Carla Sagana

Kako nam je vizionarski astronom približal vesolje in znanost.

Kako nastane severni sij?

Od izbruhov na Soncu do trkov z atomi in molekulami v atmosferi.

Ferdinand Augustin Hallerstein

V Ljubljani rojeni učenjak, ki je postal eden vodilnih znanstvenikov na kitajskem dvoru.

Daljnosežen pomen Hubblovega globokega polja

Hubblovo globoko polje bo v zgodovini zapisano kot eden izmed velikih dosežkov moderne astronomije. Včasih sta za veliko odkritje poleg vizije potrebna tudi pogum in pripravljenost na neuspeh.

Presenetljivo odkritje vročih Jupitrov

Odkritje eksoplanetov velja za enega izmed najpomembnejših znanstvenih dosežkov na področju astronomije v zadnjih tridesetih letih.

O odkritju molekule fosfina na Veneri

Septembra je v medijih odmevala novica o odkritju molekule fosfina na Veneri. Avtorji raziskave so na novinarski konferenci poudarili, da težko pojasnijo veliko količino tega plina na planetu.

Severnica – več kot le vodnica popotnikov

Severnica spada med posebne zvezde, ki jih astronomi uporabljajo za merjenje razdalj do drugih galaksij. Je nam najbližja kefeida.

Iskanje Betlehemske zvezde

Učenjaki se že stoletja trudijo razumeti pravo naravo Betlehemske zvezde. Je nebo pred dva tisoč leti okrasil svetel komet ali je šlo samo za igro planetov? Morda je nekje v Rimski cesti eksplodirala zvezda? Dokazov in podrobnih namigov o tem božičnem simbolu je v zgodovinskih zapisih malo.

Zgodbe treh namišljenih planetov

Urbain Le Verrier se je leta 1846 s težavo prebijal skozi strani zahtevnih izračunov. Francoski matematik in astronom je želel pojasniti čudno orbito planeta Urana, ki se ni povsem ujemala z napovedmi Newtonove teorije gravitacije. Po mesecih računanja je prišel do spoznanja, da neskladnosti lahko pojasni obstoj neznanega in oddaljenega planeta.

Barve na astronomskih slikah

Barvite podobe vesolja so postale nepogrešljive spremljevalke sodobne astronomije. Zdi se, kot da je vesolje velikanska galerija v kateri odkrivamo spektakularne umetnine. Vedno znova pa se pojavlja vprašanje avtentičnosti posnetkov. So to res prave barve?

Zemlji bližnji objekti – nevarnost in priložnost

Kometi in asteroidi so vse prej kot dolgočasne skale, ki plujejo po vesolju. Že en sam takšen objekt lahko uniči vse življenje na Zemlji, po drugi strani pa je možno, da so prav te gmote ledu in kamenja na Zemljo prinesle osnovne gradnike življenja.

Kako opazovati komet C/2020 F3 Neowise?

Zadnje dni lahko na zgodnjem jutranjem nebu opazujete komet desetletja. Če se ozrete proti severovzhodu, boste nad obzorjem opazili svetlo piko. Že s preprostim daljnogledom pa lahko vidite tudi navzgor obrnjen dolg kometov rep.

Skrivnost izbruhov sevanja gama

Kratkotrajni izbruhi sevanja gama, ki prihajajo iz globočin vesolja, vsakodnevno obstreljujejo Zemljo. Človeštvo se njihovega obstoja zaveda že dobrega pol stoletja in danes vemo o njih že zelo veliko, a pred desetletji temu ni bilo tako. Izbruhi, ki so jih odkrili povsem po naključju med hladno vojno, so bili dolgo časa zaviti v tančico skrivnosti in predmet burnih razprav.

Poljub gravitacije

Harry Collins je 15. septembra 2015 zvečer prejel elektronsko sporočilo s presenetljivo vsebino: detektorja LIGO naj bi zaznala signal gravitacijskih valov. Kot izkušen član znanstvene kolaboracije LIGO se je na obvestilo odzval z zdravo mero dvoma, vseeno pa je pozorno spremljal nadaljnji razvoj dogodkov.

Fotografija črne luknje

Fotografija črne luknje velja za najbolj podrobno sliko makroskopske narave doslej. Ločljivost teleskopa, s katero so jo posneli, je skorajda neverjetna, saj ustreza napravi, s pomočjo katere bi lahko iz Ljubljane brali časopis, ki bi bil v New Yorku. Revija Science je fotografijo črne luknje razglasila za najpomembnejši dosežek znanosti v letu 2019.

Vzhod Zemlje nad obzorjem Lune

Mineva natanko pol stoletja od nastanka fotografije, ki je pomembno vplivala na samopodobo človeštva. Na božični večer leta 1968 so Frank Borman, James Lovell...

Življenje Stephena Hawkinga

Naravoslovca, ki za naravnimi pojavi neprestano išče matematične zakonitosti, včasih navdušijo tudi čisto naključna ujemanja števil, za katerimi ni nobenega globljega pomena. Britanski fizik...

Stephen Hawking (1942-2018)

Ponoči je v 77. letu starosti umrl Stephen Hawking. Bil je eden medijsko najbolj prepoznavnih znanstvenikov. Njegova knjiga Kratka zgodovina časa velja v zvrsti poljudnoznanstvene literature za...

Milutin Milanković: inženir, ki je razrešil uganko ledenih dob

Šest desetletij po smrti velikega srbskega inženirja in matematika Milutina Milankovića so njegovi astronomski cikli, ki opisujejo vpliv spreminjanja Zemljine orbite okoli Sonca na...

Prvo opazovanje trka dveh nevtronskih zvezd

V videu si lahko ogledate odlično kratko predstavitev zelo pomembnega astronomskega odkritja, o katerem so raziskovalci danes prvič javno spregovorili. Z detektorjem gravitacijskih valov...