Začetne plače pravnikov v ZDA imajo prav zanimivo porazdelitev – medtem ko je večina plač zbrana okoli 45 tisoč to 60 tisoč USD pa je v porazdelitvi še velik vrh natanko ob 160 tisoč USD. Velike pravniške firme v ZDA namreč vse od 2007 za začetno plačo ponujajo natanko 160 tisoč USD. Namesto, da bi za manj denarja zaposlili več začetnikov, v resnici v zadnjih letih zaposlujejo vse manj ljudi, a ne nižajo začetne plače (češ, saj tista firma, ki začne ponujati nižjo plačo, pač ne more biti več prvorazredna…).
Več o tem na economix blogu.
160.000 dolarjev na leto?! A veste, koliko je to!!!
Dve leti in imam hišo. Še pet let in imam pokojninsko dobo vplačano. Še kakšna tri leta in mi ni treba več delati do konca življenja.
Tele reči so tako depresivne….
(ZdravaPamet)
Ja, če zaslužiš 160.000 USD na leto v Sloveniji… Na žalost v Ameriki ni tako.
Kaj pa vem. Sicer ne živim tam, ampak dvomim, da je za Američane taka plača povsem normalna.
(ZdravaPamet)
160 tisoc USD je zelo visoka placa tudi za ZDA. Mediana druzinskega dohodka je namrec v ZDA nekaj nad 50 tisoc USD (http://www.census.gov/hhes/www/income/ )
Kot vedno je na vse treba gledati v kontekstu. Ja, plače so tudi za ZDA zelo visoke (številka je pred obdavčenjem, a ji je treba prišteti še bonus, ki je lahko (bil) tudi 40.000 in več dolarjev na leto), a gre za sorazmerno majhno število pravnikov, še posebno, če poznate (še bolj predkrizno) strategijo zaposlovanja pripravnikov v velikih firmah: velika večina pripravnikov bo tam imela službo le tri leta. Povedano drugače: če je neka ogromna firma na novo zaposlila 30 diplomantov, so ti lahko pričakovali, da jih bo 27 po treh letih dobilo odpoved, trije pa bodo nadaljevali s še… Beri dalje »
Zivjo Matej. Problem z dragim zivljenjem na Manhattnu nimajo le pravniki zacetniki, temvec tudi manj placani poklici (mislim recimo na profesorje fizike, seveda :-)). In ti nekako vecinoma ne sezejo do 160k/letno… Poleg samega pojava vrha v porazdelitvi pri 160k/letno je zanimiv tudi delez zacetnikov, ki to placo doseze. Ta je kar precej visok (se je pa v zadnjih letih obcutno znizal):"In 2009, 25 percent of new lawyers reported receiving starting salaries of $160,000. In 2010, that share fell to 18 percent, and then in 2011, to 14 percent." Torej pred tremi leti je kar cetrtina novih pravnikov dobila delo… Beri dalje »
Glede na stanje "prava" na Slovenskem, bi bil edini zaključek, da so pravniki, pa ne zgolj novopečeni, (ne prav dosti zainteresirani) volonterji (tu mislim tudi na veliko večino pravne stroke(profesorjev)).
Dragan Stojanović
Nekateri Jugoslovani, kamor štejem tudi državljane Slovenije, imajo takšne mesečne plače.