Naš spletni portal se sklicuje na spletno stran Europe’s Energy Portal, kjer piše, tako 24UR, da
bomo ljudje vse zaloge nafte izčrpali do 22. oktobra 2047, zaloge zemeljskega plina bodo pošle 21 let pozneje, premoga pa ne bo več 19. maja 2140. Najdlje bodo zdržale zaloge urana, ki naj bi pošle 28. novembra 2144, še ocenjujejo na portalu. (24ur.com)
Aha. Ker se vsakemu zdravorazumsko razmišljujočem Kvarkovcu ob takih izjavah prižge rumena luč, bi bilo v pojasnilo mogoče dobro dodati tole. Energetska strokovna terminologija v angleščini običajno ločuje pojma reserves in resources. “Rezerve” so definirane kot tiste zaloge, katerih lokacija je bolj ali manj znana in ki jih je mogoče ekonomsko upravičeno izrabljati s sedaj poznano tehnologijo. “Resources” (viri?) po drugi strani označuje potencialne zaloge, ki še niso definitivno odkrite, ali tiste, ki so odkrite, a je njihovo izkoriščanje še predrago. Tale graf iz ene fine knjige, ki jo precej priporočam, je zelo informativen:
Luka, ne razumem najbolje, zakaj bi take ocene škodovale "okoljski stvari": morda zato, ker bi se naftni lobisti lahko sklicevali na to, češ saj bodo zaloge kmalu pošle, zato je brez zveze, da omejimo porabo fosilnih goriv, ali kako drugače?
shrink
Zmotila me je formulacija "22. oktobra 2047" kot datum, ko bo zmanjkalo nafte. Razumem, da želijo s tem ljudem na preprost način komunicirati dejstvo, da količina nafte ni neomejena; ampak istočasno se tako izpostavljajo očitku "skeptikov" (in lobijev za njimi), da so bile takšne napovedi že prevečkrat dane ("pravilo 40 let"), da bi jih bilo vredno jemati resno. Je pa še en vidik, ki ga prej nisem omenil, ampak je po moje še bolj bistven: sporočilo, ki bi ga morali zares komunicirati je, da je zalog nafte preveč, da bi si jih lahko privoščili porabiti do konca – pač zaradi… Beri dalje »
Nafte ne bo nikoli zmanjkalo. Na neki tocki bo postala neekonomicen vir pridobivajna energije zaradi vse bolj tehnolosko zahtevnega crpanja in predelave. Takrat se bo energetska industrija preusmerila v druge, bolj ekonomsko smiselne, vire, preostanek nafte pa bo ostal v zemlji.
Koliko je pa zazelena kakrsna koli uporaba nafte pa je seveda drugo vprasanje.
tudi nas ne bo več čez 134 let. Ta politika upravljanja s prihodnostjo, nenehno evociranje konca sveta,katastrofizem, s katerim je obsedena zahodna civilizacija( filmi s to temo kar dežujejo), je tisto,kar najbolj otežuje okoljsko stvar. Bom popravila Žižka, če kaj ne obstaja je to okolje.