Med drugo svetovno vojno je ameriška obveščevalna služba izdala priročnik za civiliste na okupiranih ozemljih, ki jih je spodbujal k drobnim, a učinkovitim dejanjem sabotaže. Navodila v knjižici z naslovom Simple Sabotage Field Manual so bila presenetljivo preprosta in dostopna vsakomur.
Potencialnim saboterjem so svetovali, da na različnih ravneh družbe oslabijo zmožnosti za konstruktivno razpravo. Zavlačujejo naj sestanke z neskončnimi razpravami o nepomembnih podrobnostih, udejanjajo naj vse predpise do zadnje črke, širijo lažne ali nasprotujoče si informacije ter kako drugače povzročajo zmedo. Na prvi pogled je šlo za banalne taktike z minimalnim tveganjem za izvajalce, ki pa so lahko pomembno ovirale vojaške, industrijske in administrativne sisteme sovražnika.
Algoritmi in nova doba polarizacije
Danes, v digitalni dobi, se zdi, da smo nehote postali žrtve podobne vrste sabotaže konstruktivnih javnih razprav, saj se je v vedno bolj polarizirani družbi težko uskladiti že glede resničnosti preprostih in razmeroma enostavno preverljivih informacij. Vendar nam težav tokrat ne povzročajo sovražni agenti, ampak kar nekateri pripomočki, ki jih uporabljamo, da bi si olajšali medsebojno komuniciranje.
Algoritmi družbenih omrežij so zasnovani tako, da vzbudijo naše zanimanje, zato nam najpogosteje prikazujejo vsebine, ki še posebej vzbudijo našo pozornost. Tak pristop je koristen, saj omogoča hitrejši dostop do relevantnih informacij, ki nas zanimajo. Vendar imajo ti algoritmi tudi nekaj neželenih postranskih posledic, kar pomembno vpliva na kakovost javne razprave.
Ena od temnih plati avtomatskega priporočanja vsebin je, da tovrstna tehnologija spodbuja polarizacijo družbe. Algoritmi pogosto izpostavljajo informacije, ki vzbujajo močna čustva, kot so zgražanje, posmeh ali jeza. Čeprav je opozarjanje na takšne informacije lahko koristno, na primer pri razkrivanju neprimernih dejanj nosilcev oblasti, postane problematično, ko začne poglabljati družbene razkole.
Demokracija v navzkrižnem ognju dezinformacij
Demokracija temelji na predpostavki, da državljani sprejemamo odločitve na podlagi preverjenih informacij in skupnega razumevanja realnosti. V digitalni dobi pa to postaja vse težje, saj tradicionalni mediji, ki so zagotavljali novinarske standarde in skrbeli za preverjanje dejstev, izgubljajo vpliv. Informacijsko krajino vse bolj obvladujejo viralne vsebine, pri katerih kakovost informacij pogosto ni več prioriteta.
To ne pomeni zgolj spremembe v načinu razširjanja informacij, temveč temeljit premik v tem, kako se sploh oblikuje družbena realnost. Profesionalne novinarje in urednike, ki so nekoč delovali kot vratarji informacij, vse bolj nadomeščajo vplivneži in algoritmi. Te nove sile v ospredje postavljajo vsebine, ki vzbudijo največ pozornosti, ne pa nujno tistih, ki bi bile resnične ali družbeno pomembne. Posledica je fragmentacija realnosti, kjer različne skupine živijo v ločenih informacijskih mehurčkih, v katerih se njihova prepričanja zgolj potrjujejo, kar poglablja polarizacijo in zmanjšuje zaupanje v institucije.
Več informacij, manj soglasja
Če nimamo skupnega razumevanja osnovnih dejstev, se krhajo temelji, na katerih je osnovana demokratična razprava. Namesto dialoga, kompromisov in sodelovanja se vse bolj uveljavlja konflikt med nasprotujočimi si »resnicami«, kar onemogoča sprejemanje kolektivnih odločitev. Tako se je demokracija, ki je bila vedno ranljiva, znašla v položaju, ko jo lastna informacijska infrastruktura razkraja od znotraj. To postavlja pomembno vprašanje: kako v dobi digitalnih platform in algoritmov lahko ponovno vzpostavimo skupno stvarnost, na kateri temeljijo zaupanje, dialog in demokratično odločanje?
Paradoks je v tem, da živimo v času, ko imamo preprost dostop do več informacij kot kadarkoli prej v zgodovini, hkrati pa postaja vse težje doseči družbeni konsenz o osnovnih dejstvih. Čeprav bi se zdelo, da informacijski presežek krepi demokracijo, saj državljanom omogoča bolj informirane odločitve, so posledice pogosto ravno nasprotne. Razdrobljenost informacijskih virov, poplava napačnih ali zavajajočih vsebin ter algoritmi, ki favorizirajo senzacionalizem, ustvarjajo okolje, v katerem se realnosti med različnimi skupinami ne le razlikujejo, temveč med seboj povsem izključujejo.
Ponovna vzpostavitev zaupanja v razdeljenem informacijskem okolju
Vendar odgovornost za ohranjanje kakovosti javnih razprav ni zgolj na platformah in njihovih algoritmih, temveč tudi na nas kot uporabnikih. Posmehovanje »drugi strani« z izpostavljanjem najbolj absurdnih ali provokativnih trditev, podkrepljenih z ironičnimi komentarji, je morda privlačno in algoritmično nagrajeno, vendar dolgoročno le poglablja polarizacijo. Tej skušnjavi se je treba upreti in se truditi na družbenih medijih raje objavljati argumentirane in preverjene informacije na način, da jih tudi algoritmi opazijo in razširijo. Naloga ni preprosta, je pa nujna. To ni le tehnični izziv, ampak tudi etični imperativ.
Demokracija kot proces predpostavlja dialog, sporazumevanje in določeno stopnjo soglasja o tem, kaj je res in kaj ne. Brez tega postanejo politične odločitve le še konflikt med nezdružljivimi »resnicami«. Če ne moremo doseči soglasja o osnovnih dejstvih, kako bomo kot družba sprejemali odločitve o kompleksnih izzivih, ki zahtevajo kolektivno ukrepanje? Ali demokracija lahko preživi v razdrobljenem informacijskem prostoru, kjer resnica ni več univerzalna, temveč relativna? Reševanje tega problema je verjetno eden ključnih izzivov našega časa.
https://www.delo.si/mnenja/kolumne/kolumna-kako-sabotaza-resnice-ogroza-demokracijo
Zanimiva informacija.
Poudaril pa bi, da v širjenju polinformacij, zavajanja in laži vodijo ekonomske, politične in birokratske elite na globalnem nivoju brez izjeme.
Kamor spada tu ta domnevno ”znanost promovirajoči portal”… poskusite le napisati nekaj proti kaki TM ‘resnični’ dogmi – bo takoj izbrisano. Takoj, ko se pritlehni anonimno skriti cenzorček zbudi, seveda. Znanost pa taka…
Pozdravljen Sašo,
Hvala za tvoje delo na teh straneh. Moja težava, vsaj dostikrat, je da težko ocenim katere informacije so verodostojne. To velja za bodisi spletišča ali pa posamezne študije. Morda bi lahko pripravil prispevek s kratkim opisom metode iskanja po spletu?
To, kar nam plačajo korporacije, to je resnica. Tako delujejo t.i. fack-checkerji (drugo ime za anonimne plačane cenzorje brez nadzora) po vsem svetu… Saj smo videli v praksi, kako je to potekalo, niste opazili?
Facktcheckerji niso cenzorji. Prvi preverjajo dejstva, drugi izvajajo cenzuro vsebine. Facktcheckerji lahko delujejo dobro ali slabo, lahko pa načrtno lažejo ali pa se iskreno zmotijo. Če se neka organizacija (ki ima npr. spletišče), odloči za cenzuro … niti ne potrebuje factcheckerja … le zakaj izgubljati čas in denar?
Korporacije lobirajo stalno in že desetletja. To ni ne skrivnost še manj pa novica. Ker je ta praksa pogosta, res ne vem kam meri vaš zapis.
Korporacije ne producirajo resnice. Je ne morejo. Producirajo pa ideologijo, tako kot tudi to spletišče, tako kot tudi vi, in tako kot tudi jaz.
Gospod vasilij dobrica – vas razumem prav, ali vi podpirate oz. na nek način simpatizirate s cenzuro, ki je žal že vseprisotna? Kdo pa preverja ustreznost oz. resničnost navedb fack-checkerjev? To so pač korporacije, ki jih plačujejo, tukaj nima smisla biti naiven. Da so se (le) iskreno motili? Lepo vas prosim. Žal se ljudje ne zavedajo, kako daleč je že s tem. Cenzura je povsod, živimo v ne ravno skritem totalitarizmu. Resnico nam določa CIA, ki usmerja MS medije. Resnica ne sme preveč ven, enkrat tu, drugič tam, nikakor pa ne preveč naenkrat. Recimo obdobje covid-9-11 je dovolj zgovorno (se… Beri dalje »
Treba je še malo podkrepiti te trditve s konkretnimi podatki. Morda je to kakemu nepozornemu opazovalcu ušlo, toda trenutno je samo en internetni portal, kjer sploh lahko še komentirate brez nevarnosti cenzure. Sami morate ugotoviti, kateri je to. Delo, Dnevnik, Mladina in Siol so kar – meni nič – tebi nič – ukinili vse komentarje. In DNS in druge zlagane/fake kupljene/od zgoraj navzdol nadzorovane – novinarske organizacije so tiho kot miši. RTV Slovenija je tako brutalno cenzurirana, pri vseh temah brez izjeme, da se morajo preimenovati v cenzuRTV. O ostalih nima smisla izgubljati besed, cenzurira se celo tako obskurne medije… Beri dalje »
Argumentiranih debat o učinkovitosti cepiv je bilo kolikor hočete. Prav toliko tudi vam dostopnih študij. Če imate kompetence, da se lahko kritično udeležujete razprav na visokem znanstvenem nivoju, imate vse možnosti, da sami napišete izsledke vaših raziskav … izvolite. Ja, v primerih, ko so posledice lahko škodljive, sem vsekakor za cenzuro. Pa tudi v primeru, da se po portalih smeti o ničkolikokrat dokazanih vprašanjih … nimam težav. Tudi, če tile najini zapisi izginejo, ne bo škode. Sam si na tem portalu želim več poljudne debate o znanosti, ne želim pa izgubljati časa s teoretiki zarot. Torej … v smer kamor… Beri dalje »
Piki, velike luknje imate v znanju, to je vidno v vsaki vaši besedi. Pa še cenzuro podpirate in ste še ponosni na to, grozljivo! Pa še opletate z izrabljenimi žaljivkami, mizerno!
Dajte v bmj.com Peter Doshi.
A kaj zvončklja?
Ali pa poglejte, kaj je ves čas pisal eminentni znanstvenik John Ioannidis s Stanforda… ali pa The Great Barrington declaration, 100.000 strokovnjakov, ki so jih namerno preslišali. A ste tudi vi nasedli plačancem? Videti je že tako.