zbirko člankov o podnebni spremenljivosti in stanju okolja v Sloveniji. Zajema vsebine s področja meteorologije, biometeorologije, hidrologije, onesnaženosti zraka in seizmologije.(*)
V množici strokovnih informacij se skriva marsikaj zanimivega tudi za širšo javnost. Jaz sem recimo hitro opazil (verjetno zato, ker imam tja nastavljene radarje) tale podatek, povezan s proizvodnjo premoga in energije v Šaleški dolini. Avtorica Špela Remec Rekar v članku Stanje Velenjskega in Družmirskega jezera zapiše
Tako Velenjsko kot Družmirsko jezero ne dosegata kriterijev za dobro ekološko stanje. V Velenjskem jezeru je kronično povečana vsebnost sulfata in molibdena. Obe onesnaževali izrazito presegata standard za dobro ekološko stanje, določen v Uredbi o spremembah in dopolnitvah Uredbe o stanju površinskih voda, Ur.l.98/2010. V Družmirskem jezeru je vsebnost molibdena sicer 4-krat nižja kot v Velenjskem jezeru, vendar kljub temu povprečna letna koncentracija molibdena v Družmirskem jezeru presega kriterije za dobro ekološko stanje. (*, str. 82, poudarek L.O.)
Koliko ga presegata? Po teh podatkih kar precej. Letno povprečje sulfata (SO4), ki ustreza okoljskim standardom kakovosti, je 150 mg/l, v Velenjskem jezeru je l. 2011 znašalo 526 mg/l.
Letno povprečje molibdena v skladu z okoljskimi standardi je 24 μg/l, leta 2011 je bilo v Velenjskem jezeru 116 μg/l, v sestrskem Družmirskem jezeru pa 39 μg/l (*, str. 83). Seveda ni razloga za paniko, ker ne gre za ravno zelo strupene snovi glede na količine. Vsekakor pa je zadeva vredna pozornosti, kakor vsako onesnaževanje, ki ga povzročitelji radi minimalizirajo v skladu s svojimi interesi.