Ekonomistka Esther Duflo z MIT-ja eksperimentalno preučuje, kateri ukrepi za odpravljanje revščine dejansko delujejo oziroma so učinkoviti. Morda bi bilo smiselno tovrstno prakso iz tretjega sveta aplicirati tudi na prvega? Najrazličnejši ukrepi, ki jih neprestano sprejemajo recimo razvite države, so le redkokdaj osnovani na rezultatih dejansko izvedenih dvojno slepih eksperimentov.
Over 1 billion people live on less than $1.25 a day. Amazingly, very little is known about how they make economic choices and what might help ease their lives. Economist Esther Duflo, 38, is changing that. … she has broken out of the ivory tower to do something economists rarely do: gather real data to see what really works in alleviating poverty. … Last year she won the John Bates Clark Medal, which makes her a Nobel winner in waiting. But she isn’t waiting to make the world a better place. (The 2011 TIME 100)
Tudi ob trenutnih varčevalnih ukrepih. Kakšna je recimo utemeljitev izjave ministra Vizjaka, da "je višina nadomestila v Sloveniji "demotivator", tako da mnogi, ki bi lahko poprijeli za delo, tega ne storijo"? Gre zgolj za mnenje, ali je za tem kakšna raziskava in podatki? Če, katera?
Bolj na splošno, ali imamo od politikov pravico zahtevati racionalno in empirično argumentacijo za konkretne ukrepe, ki jih predlagajo?
Luka, sem si ravnokar še enkrat prebral tvoj zapis z naslovom Zmanjševanje javne porabe, ki si ga objavil tule pred natančno enim letom (28.3.2011) in na katerega bi rad opozoril vse, ki ga slučajno še niso prebrali.