Nekaj več o konfiguracijah in projektu si lahko preberete tule, je pa na začetni strani kar nekaj zanimivih novic iz zadnjih tednov. (Vključno z manjšo demonstracijo poskusne verzije.)
Med drugim tudi povsem sveža novica o tem, da so začeli s prodajo 10 primerkov poskusne serije, ki jih bodo z nekaj dodatki prodali prek spletne dražbe. Ti zbirateljski primerki počasi kapljajo na eBay in “prvi” (s serijsko številko 10) je ta hip (ko sem pisal to objavo) že prišel do cene 1800 funtov. Čez kak mesec boste lahko za ta denar “v redni prodaji” kupili približno sto RPijev.
Sam sploh nisem poseben računalniški zanesenjak, pa se mi projekt vseeno zdi sijajen in se že veselim trenutka, ko si bom lahko brez pomisleka za ceno dobrega kosila kupil računalnik, za katerega bi pred desetimi leti odštel zajeten kup denarja, pred dvajsetimi pa manjše bogastvo.
Tukaj pa je en projekt, na podobni osnovi, ki dejansko že živi. Prvi model je bil razprodan, naslednja izboljšana verzija prihaja konec meseca. Cena je med 50-60$, indijskim študentom pa ga država polovično subvencionira, tako da je dostopen večini Indijcev.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aakash_%28tablet%29
lp Iztok
Za Aakash sem že slišal in me veseli, da nameravajo pripraviti izboljšano različico, ker naj bi prva imela veliko težav. Cena je vsekakor tudi spodbudna.
A vendarle gre za zelo drugačen pristop in izdelek – Aakash naj bi bil poceni alternativa dražjim tabličnim računalnikom, ki omogočajo bolj ali manj nepoglobljeno uporabljanje interneta in tabličnih aplikacij, Raspberry Pi pa računalnik, ki bo uporabnika spodbujal (ali, če želite, skorajda silil), da se ob njegovi uporabi pobližje spozna z zakonitostmi računalništva in programiranja.