… je posvečen pogovor, ki so ga z mano opravili za oddajo Jezikovni pogovori na tretjem programu Radia Slovenija. Če sem si prav zapomnil, bo pogovor predvajan v torek (23. 8.) ob 18h.
DODATEK: Kot je spodaj že zapisal rx170, je posnetek v arhivu na voljo prek te povezave.
http://tvslo.si/#ava2.114003930;;
Poslušal sem prispevek vendar (če sem pravilno razumel) se nikakor ne strinjam, da bi neke komisije ocenjevale že objavljene članke. To namreč pomeni, da objave v vrhunskih revijah ne bi zadostovali habilitacije ampak bi bila le ta odvisna od neke subjektivne ocene nekih komisij (kljub temu, da so članki v vrhunskih revijah že prestali strokovno recenzijo, ki je večinoma precej hujša od kolegialnih recenzij v okviru RS). Če ne zaupamo recenzentom revij ampak bolj domačim komisijam (ki že sedaj itak morajo vsebinsko oceniti ustreznost člankov na področju), potem je zahteva po objavljanju v hab. merilih popolnoma brezveze – raje uvedimo… Beri dalje »
rx170, hvala za povezavo, za poslušanje prispevka in za komentar. Na kratko je moj odziv tak: komisije že sedaj ocenjujejo objavljene članke, le da to počnejo z določanjem meril, po katerih razvrščajo in vrednotijo članke glede na klasifikacijo revij, v katerih so objavljeni. Ocena je še vedno subjektivna, le da ni vezana na konkretni članek, ampak na neko pavšalno oceno o tem, koliko je vredna objava v eni reviji v primerjavi z drugimi revijami, ta pavšalna ocena pa se običajno zanaša na uvrstitve v posamezne indeksirane baze revij. Tak pavšalni sistem bi deloval, če bi se lahko brez izjeme zanesli… Beri dalje »
Matej, super intervju! Zares si lepo izpostavil problem, na katerega "varuhi slovenskega jezika" pogosto pozabijo – znanstveno objavljanje v slovenščini je mogoče za naš Narod res nujno, ampak je tudi zares 100% smiselno, če potem članek prebere le pet ljudi? Skratka, da mogoče kleč ni na strani objavljanja v slovenščini ampak na strani konzumiranja teh objav. Sem pa dobil občutek, da novinar tega ni povsem zapopadel in se je neprestano vračal v smer jamranja o ogroženi slovenščini.
Hvala za pohvalo! Novinarja sicer rade volje vzamem v bran – njegov mestoma težavni izziv je bil nemara predvsem v tem, da moje splošne opazke smiselno umesti v oddajo Jezikovni pogovori, zaradi česar se je vračal k vprašanjem jezika. (In to nemara drži kljub temu, da sem sam do "svojih" novinarjev nemara na splošno bolj naklonjen, ker z njimi še nisem imel slabe izkušnje.) Sicer je pa tako, da se mi zdi tudi objavljanje v slovenščini pomembno in da se vsake toliko moramo prisiliti vanj (v zadnjem času se mi zdi, da me okoliščine v to silijo še prepogosto), a… Beri dalje »