Pokojnine nikakor niso le zadeva ekonomije. Tu se prepletajo vprašanja pravičnosti (Je moj položaj v družbi po koncu delovno aktivnega življenja pravičen? Dobivam od družbe pravičen delež glede na to, kaj sem družbi dal?); vprašanja varnosti (Mi pokojnina zagotavlja eksistenčno varnost? Bom lahko pričakoval najboljšo zdravstveno oskrbo v življenjskem obdobju, ko jo najbolj potrebujem?); vprašanja človeškega dostojanstva (Ali družba, v kateri status osebe v veliki meri določa premoženje in moč, omogoča ohranitev dostojanstva starejših?Ali kompenziramo potencialno fizično šibkost, socialno odmaknjenost in dohodkovno neenakost starejših, tako, da ni prizadeto njihovo človeško dostojanstvo?)

Moj stric se je letos upokojil; po poklicu je kovinostrugar in svoje delovno obdobje je začel kot vajenec pri 15 letih. Kljub temu, da so mu zaradi zakonskih omejitev delovno dobo začeli šteti šele pri 18 letih, je oddelal svojih polnih 40 let. Pred desetimi leti je propadlo podjetje, v katerem je delal večino življenja in kjer si je pridobil določen strokovni položaj. V isto podjetje je vložil certifikate žene in obeh hčera – celoten družinski izkupiček privatizacije je bil torej 0 (nič tolarjev, evrov, kakor hočete). Po krajšem obdobju na Zavodu je stric zadnja leta pred upokojitvijo ponovno delal za stružnico pri “privatniku”. Ob upokojitvi po 40+ letih dela ni dobil niti premije ob upokojitvi. Seveda je to nezakonito. Ampak stricu se zdi zamalo, da bi se tožaril. Njegova pokojnina znaša nekaj evrov manj kot 600.
Razprava o pokojninski reformi bo morala biti skrajno racionalna, saj gre za naše življenjske zadeve. Bistven del racionalnosti pa so (poleg ekonomskih) eksistenčne in moralne realnosti.
-
Podpri Kvarkadabro!
Naroči se
Obveščaj me
guest

13 - št. komentarjev
z največ glasovi
novejši najprej starejši najprej
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

ko ti "odčitajo" penzijo se lahko samo še obesiš !

binebone
binebone
13 - št. let nazaj

To je čisti nateg naročen s strani financ elit, ki so ustanovile EU. Ta financ elita pa nadzorueje ameriško vojsko, vojaško industrijo in naftno trgovino. V svoji vojni proti terorizmu pa nadaljujejo politiko popolne prevlade nad planetom. Zaradi njihovih političnih interesov so raspadle države v vzhodni Evropi in centralni Aziji; vojne v Afganistanu na Bližnjem vzhudu, sedaj sesuvalo Srednji vzhod in vojne v Afriki so njihove vojne za energijo in surovine. Ta elita je potisnila države v eno od najhujših finačnih in gospadrskih kriz. Evro se bo itak sesul. To planira ta financ elita. Bruno Bandulet pa v svoji knjigi… Beri dalje »

problemi
13 - št. let nazaj

Strinjam se, da naj bi bila razprava glede pokojninske reforme racionalna. Ampak ali nam tu nek diskurz (ekonomsko-pravniški)že ne določa kaj je racionalno razmišljanje oziroma "kako razmišljati, da bo to izvenelo racionalno". Ali nismo danes v situaciji, ko (skoraj) vsi strokovnjaki, eksperti itd. ugotavljajo, da je edina racionalna pot ta, ki predvideva reforme (pokojninsko, zdravstveno, …)? Ali nismo v situaciji, ko sta si racionalno in (neo)liberalno pravzaprav sinonima? Torej kako racionalno misliti današnjo situacijo? Kako poleg ekonomije in prava v razpravo "vriniti" tudi etiko? In seveda, katero etiko? Ali ne bi bilo racionalno prvo urediti sistem kot celoto z vsemi… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

"Recimo samo nekaj takih tem za misliti: NATO; potreba po tolikšnem paralmentu – sploh potreba po tej ustanovi – glede na ureditev EU (včeraj Beograd, danes Bruselj); potreba po toliko ministerstvih; ali res nujno potrebujemo institut predsednika države; število ustanov, agencij, institutev, fakultet …" Seveda mladi komunist problemi, ni napisal, kje se to konča. Ali potrebujemo svojo državo, zakaj se ne priključimo pol Avstriji, pol Italiji, zakaoj sploh imamo osnovne pa srednje šole, v katerih bi se učili pisat in brati, če to itak ni potrebno (oziroma je potreba ideologija), zakaj bi potrebovali EU, zakaj bi potrebovali OZN, zakaj bi… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Pahorjeva vlada je zavozila gospodarstvo in sedaj hoče na plečih revežev izvajati reforme, to je še edina kategorija, ki si jo še upa ta vlada izžeti do poslednje kaplje krvi. Pahor ne uživa podpore, zato naj se umakne, naj si kupuje svojo častihlepnost s prakticiranjem reform kjer koli hoče, vendar v Sloveniji nikoli več, ker se je od utrujenosti in minljivosti docela izčrpal v idejah in svojem delovanju. Vaš stric je eden izmed mnogih, ki bi ga poleg slabega počutja v njegovem upokojenskem statusu, radi obrali še za poslednji belič. Izgubili so stik z realnostjo,iz te naše lepe domovine so… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Zanimivo, anonimni. A to misliš samo na trenutno vlado, ali na splošno? Recimo tudi na prejšnjo in predprejšnjo itd?
Namreč izjava, da je Pahorjeva vlada zavozila gospodarstvo, je nekoli nepopolna. Saj veš, kaj mislim, anonimni.

(zdravapamet)

problemi
13 - št. let nazaj

ZdravaPamet, preden me strpaš v eno od ustanov, ki se tudi financirajo iz proračuna oziroma z javnimi sredstvi, kot čisto odpeljanega, bi te prosil, da če kaj ne razumeš enostavno vprašaš. To, da nekaj banaliziraš, ne prispeva k neki debati. Spraševati se po čalnstvu v NATO ni isto kot spraševati se ali naj imamo televizijo ali likalnik. Sprašaveti se po družbeni ureditvi ni nekaj, kar bi takoj sodilo k "odpeljancem", ker če me spomin ne vara smo to počeli/se spraševali konec osemdesetih – in ja nisem več tako mlad komunist. Če se sprašujemo o teh stvareh – meni te teme… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Dej no, problemi, saj sva prelila kaj več kot samo nekaj stavkov na kvarkadabri. Ni isto vprašanje, res, ampak ločnice itak nimaš. Verjetno greš po občutku. Ampak ne gre za tabu. Gre potem za tvoj občutek. In ne čutim nobene mržnje do vernih, to sem že večkrat rekel, ko sem povedal, koga/kaj mrzim. Ne vem, ali je toliko število inštitucij sploh važno pri vsem skupaj. Organizacija pač mora biti. Ko gre za denar, je seveda važno, kdo je njegov porabnik. Pozdravljam zamisel o preštetju oddelkov javne uprave, ampak nisem pripravljen ukinjati predsednika republike, državnega zbora, vlade, ustavnega sodišča ipd. Za… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Trenutni problem pokojnin v Sloveniji je v tem, da imamo izredno veliko brezposelnost.Valada to sicer prikriva s statističnimi akrobacijami, dejansko pa imamo uradno 115.000 brezposelnih, tem pa lahko mirno prištejemo še 50.000 do 60.000 sicer zaposlenih, katerim pa delodajalci ne plačujejo prispevke za pokojnine in potem so še zaposleni, ki imajo uradno minimalne plače, od katerih se plačujejo pokojninski prispevki, ostanek do normane plače, pa dobijo delavci izplačano na roke.Ko bo ministrstvo dr. Svetlika izračunalo, kolikšen je izpad prilivov v pokojninski sklad, se lahko loti reforme. Močno dvomim, da bodo nujne. Iz izračunov bo možno predvideti, do kdaj lahko obstoječi… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Včeraj sem te videl v Pogledih. Lepo si povedal. Je pa ena zanimiva reč. Keber je odlično iztočnico postavil (o nesprejemljivosti neoliberalnega kapitalizma s svojih vprašanjem o socialni razslojenosti) in prvič v življenju sem videl, kako je slovenski podjetnik zraven njega rekel: "Ljudi delimo na uspešne in manj uspešne, ne na leve in desne itd." In seveda potem na podlagi tega naprej še na "vredne" in "manj vredne". Pogreje mi srce, ko vidim, kako direktor pravi, da gospodarstveniki že znajo vse delati, samo pravno državo rabimo od Vlade. V smislu, da se mora država popolnoma ločiti iz trga, edino, kar… Beri dalje »