Spodnji graf prikazuje projekcijo globalne porabe energije do l. 2035, vir je publikacija statističnega urada ministrstva za energetiko ZDA International Energy Outlook 2010.

Enote energije so izražene v ameriških quadih , ena enota je grobo ekvivalentna 10^18 J ali 293 milijard kWh. Kakorkoli, projekcija kaže skoraj 70% povečanje globalne porabe energije v naslednjih 25 letih, in v resnici ne vidim nobenega očitnega razloga, da bi se mi taka napoved ne bi zdela dokaj realna.
Seveda so reakcije ob trenutni katastrofi normalne, ampak na neki točki se je vendarle treba vprašati: ali bo sploh mogoče takšnemu povpraševanju po energiji zadostiti brez nuklearne energije? In tudi če bi bilo to hipotetično možno, kateri vir energije bi realno lahko nadomestil njen izpad? Kaj mislite?
-
Podpri Kvarkadabro!
Naroči se
Obveščaj me
guest

8 - št. komentarjev
z največ glasovi
novejši najprej starejši najprej
Inline Feedbacks
View all comments
Jure Zupan
13 - št. let nazaj

Iz članka na Dnevniku z naslovom "Žarnić: Katastrofa na Japonskem verjetno postavlja v drugo luč tudi pogovore o Teš 6": Na vprašanje, kako bo katastrofa na Japonskem vplivala na načrte glede Nek 2, je minister menil, da to neposredno ne bo vplivalo na odločitev, o kateri se bo sicer te dni po njegovih besedah veliko govorilo, verjetno tudi v četrtek na vladi. K temu je dodal, da pa "vsa ta zgodba verjetno postavlja v drugo luč tudi pogovore o Teš 6". Ob tem je minister zastavil po njegovih besedah retorično ali celo "anekdotsko" vprašanje: "Ali naprej s Teš 6 ali… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Meni pa se zdi zanimivo, da je takole razneslo stavbe. In to menda zaradi odpovedi sistema hlajenja (menda je nastajal vodikov plin, ki se je vnel). Res bi me zanimala fizika te nesreče, ker imam občutek, da tele elekrarne niso bile kaj prida vzdrževane, če tako važna reč, kot je hlajenje, pade ob potresu.
Morda bi kakšen kvarkadabrovec napisal kaj več na to temo (ko bo več informacij znanih). Morda bi bilo dobro intervjuvati kakšnega jedrskega tehnika, ki pozna tiste elekrarne. Zlasti me zanima, kakšne možnosti so bile, da bi preprečili to dogajanje.

(ZdravaPamet)

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Elektrarna je bila načrtovana da prenese manjši potres in manjši cunami, saj takega niso pričakovali na tem področju. Kljub temu da je preživela večje obremenitve od predvidenih, izgubila vso električno napajanje, vključno z rezervnimi dizli, večjih izpustov v okolje še ni bilo.

J
J
13 - št. let nazaj

Meni se zdi to lep dokaz kako varne so jedrske elektrarne. Prizadel jo je nekajkrat močnejši potres kot je bilo vračunano pri gradnji, potem jo je zalil tsunami, potem so odpovedali čisto vsi sistemi hlajenja in še vedno je jedro celo, sevanje ni nikogar ubilo in novega črnobila ne bo. 10 krat več sevanja (se mi zdi da o tem poročajo) kot je dovoljeno pa tudi ni neka katastrofa. Nekje sem prebral da to pomeni en rak več na 10 000, kar je seveda nemerljivo, če bi tekom cele nesreče živeli ob elektrarni. Če tok dogodkov ne bo šel na… Beri dalje »

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Predlagam tole v branje:
http://www.djs.si/1novice/JaponskaPotres.htm

Torej probleme je povzročil cunami, ne potres. Kar je za naše kraje dober znak.

Menim, da so slabo načrtovali tole elektrarno. Upoštevali so potres, tako da ta ni povzročil prekinitve napajanja za hladilne sisteme. Niso pa upoštevali mogočih visokih morskih valov. Elektrarna namreč stoji ob obali.

(ZdravaPamet)

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj

Prihajajo nove slabe novice. Ne tesni več. Kdaj se bo umirilo?

Anonimni
Anonimni
13 - št. let nazaj