Neverjetno. Iz intervjuja s pisateljem Borisom Pahorjem v Primorskih novicah:
Poglejte, kaj še počenja Avstrija s Slovenci na Koroškem. In poglejte Italijo, ki bi spet rada poitalijančila Istro. In ji bo tudi uspelo, saj Slovenci imajo premalo zavesti. To se vidi v Piranu, kjer imajo temnopoltega župana.”> Vam to ne gre?“Sploh ne. To za Slovenijo ni dobro.”> Kaj pa je narobe?“Toliko smo dali za tisti košček zemlje, zdaj pa imaš črnega župana. Moj bog, kje je tu narodna zavest? Nič proti temu, da je temnopolt. A če so že izvolili Neslovenca, bi kvečjemu morali izvoliti člana italijanske skupnosti, ki tam živi. To, da daš tujca za župana, je slab znak.”> Mar ni to znak odprtosti?“To je tista odprtost, ki jo tu v Trstu zagovarja SKGZ. In to je to, kar je govoril že Kardelj: da narodna zavest ni pomembna. To je pogubno.”> Ali menite, da gre odpiranje nujno na škodo slovenski zavesti?“Ni rečeno. Že Kosovel je rekel, bodimo evropski, imejmo se radi, ampak ohranimo svoj obraz. Kaj pomeni to? Pomeni, da v piranski občini, ki si jo dobil po vojski, ohraniš svoj obraz. Odprtost ni temnopolti župan v Piranu, ampak to, kar smo dosegli Magris, Jančar in jaz. Torej to, da te ljudje prevajajo, sprejemajo.”
Prestopil je tenko mejo med nacionalizmom kot patriotizmom in nacionalizmom kot rasizmom; s prvim se nisem strinjal, drugo pa je moralno nesprejemljivo, tudi (ali še posebej) če to izreče veliki mož. Sem pa podobno izkušnjo že imel s svojo staro mamo, ki je Pahorju primerljiv letnik, prav tako primorka, antifašistka in velik del življenja kot Pahor Tržačanka. Kolikor lahko presodim, so njen negativen odnos do Afričanov v Evropi najbolj vplivala dva dejavnika. Pojav "črnih tujcev" na tržaških ulicah, ki jih v svojih letih ni več zmogla integrirati v svojo predstavo domačega sveta, in, verjetno še bolj, odnos italijanskih mainstream medijev,… Beri dalje »
Pahor se je zadnje čase prepogosto pojavljal na raznoraznih forumih z vprašljivo "-a-n-t-i-fašistično" provenienco. Malo že dvomim o njegovi lucidnosti.
Mislim, da so tej generaciji "strah" pred črnci najbolj vcepile "ukradene" mame, ki so kot dojilje odhajale v Egipt, ter za Italijo v Afriki padli ali izgubljeni očetje in bratje.
Vseeno nerazumljiv in nedemokratičen komentar. Kot da je važno, da je "naš", pa čeprav morda slabši kot črni tujec.
Ampak on je pisatelj, slavljen pisatelj. Prevajajo ga v številne jezike, predlagali so ga menda za nobelovo nagrado, nagrajen je bil v Italiji, v Sloveniji, na Dunaju… Mar nihče ni pričakoval od umetnika bolj plemenite besede na sploh? Starost utrdi predsodke, če jih imaš, jih ne ustvarja.
(ZdravaPamet)
Je pa zanimivo, da skoraj nihče o tem ne poroča.