Sodobni čas je obremenjen z razpravami o trkih in razkolu civilizacij. Kam gremo, je človeštvo izgubljeno in zgodovina končana, ali pa je še možno najti skupni jezik? Če konkretiziram: so ZDA in Iran kot dan in noč, belo in črno, cifra in mož ali jin in jang?
S ponosom in zadovoljstvom sporočam, da sem skrivnost razrešil. Od ZDA do Irana (in nazaj) se pride v enem samem koraku, prek enega samega manjkajočega člena. Ta manjkajoči člen ponujamo prav mi, in sicer z razpravami o potrebnih prenovah in novih stvarnostih visokega šolstva.
V to ponujam dva preprosta dokaza:
1. Tudi v Iranu je študij treba uskladiti z zahtevami in pričakovanji sodobne družbe.
2. Tudi v ZDA potekajo razprave o uskladitvi ponudbe posameznih diplomantov in povpraševanja po njih.
Q.E.D.
(Mimogrede, o poanti dokaznega gradiva pod točko 2. pri nas sem sam denimo pisal tule; zanimivo, da se podobnost med ZDA in Slovenijo ne kaže le po nesrečni zasičenosti s pravniki, ampak tudi po podhranjenosti z medicinci.)
V Texas A&M imajo nekoliko drugacen pogled na razpravo . Preprican sem, da se je pravni studij tukaj dobro odrezal (za razliko od fizike in astronomije…).
Niti ne vem, če je ta pogled kaj dosti drugačen. V bistvu tudi ta vest potrjuje poanto. Denimo ta del: The movement is driven as well by dismal educational statistics. Just over half of all freshmen entering four-year public colleges will earn a degree from that institution within six years, according to the U.S. Department of Education. And among those with diplomas, just 31% could pass the most recent national prose literacy test, given in 2003; that's down from 40% a decade earlier, the department says. "For years and years, universities got away with, 'Trust us—it'll be worth it,'" said… Beri dalje »