Pazenje izpitov je skoraj tako nadležno kot pisanje. Kako biti čim bolj neopazen za vse korektne študente, ki imajo tako ali tako že zaradi samega izpita dovolj nervoze, pa vseeno tudi opazna in učinkovita ovira za tiste, ki bi si želeli goljufati?
Vse skupaj seveda še komplicira tehnologija. Kakšen naj bo odgovor nanjo?
Pri tem se sam nostalgično spominjam svojih izpitov na študiju v ZDA, kjer sem izpitno polo ob osmih zjutraj prevzel v referatu, šel z njo domov in jo ob štirih popoldne izpolnjeno prinesel nazaj, nato pa štejem razloge, zakaj takšnega sistema pri nas morda še ne bi mogli uvesti.
Kakšna pa so bila pravila za pisanje izpitov doma, ali je šlo na zaupanje da ne bo preisovanja ali je bila narava vprašanja taka da preipsovanje ni imelo vpliva.
dokler bodo naši profesorji predavali po knjigah/skriptah in bodo izpiti takšni, da moraš na pamet znat to knjigo/skripto, potem tovrstnih (ameriških) izpitov pri nas ne bo možno peljat…
sicer je pa najtežje prepisovat, če profesor stoji v predavalnici zadaj (za zadnjo vrsto pisočih)… panoptikum varianta 🙂
Pravila so temeljila na načelu "akademskega zaupanja", ki se lahko izgubi samo enkrat, cepljena z dovolj veliko samozavestjo (ali egom) študentom in naravo posameznega predmeta. Glede prvega: prepisovati se seveda ni smelo, če bi se kaj takega o kom izvedelo, pa vsaj v teoriji najverjetneje ne bi ostal na fakulteti. Glede drugega: glede na to, da so izpiti temeljili na analizi primerov v luči predavanj, ni veliko kandidatov, ki bi sploh res lahko pomagali. (Mi smo denimo en predmet delali po učbeniku avtorjev Fullerja in Eisenberga, pa pomoč slednjega gotovo ne bi vodila do ocene A, ker je bil njegov… Beri dalje »